A felelős műszaki vezetők tevékenységét az építőipari kivitelezési tevékenységről szóló 191/2009. (IX. 15.) Korm. rendelet szabályozza. A rendelet 13. § (1) alapján „Az építési munkaterületen végzett építési-szerelési munkát – a (8) bekezdésben foglaltak kivételével – felelős műszaki vezető irányítja.” Feladata az építési-szerelési munkára vonatkozó jogszabályok (szakmai és minőségi követelmények), munkavédelmi, tűzvédelmi, környezetvédelmi, műemlékvédelmi, természetvédelmi, közegészségügyi és más kötelező hatósági előírások, továbbá az építésügyi hatósági (létesítési) engedélyek betartatása, azok betartásának az általa vezetett építkezésen való ellenőrzése. Tehát még mielőtt a kérdést feltehetnénk, a válasz a következő: A felelős műszaki vezető a hegesztés munkavédelmével kapcsolatos előírások betartásáért is felelős.
Épp ezért az FMV számára is fontos, az előírások megismerése.
A hegesztők és a hegesztő munkahelyeken dolgozó más munkavállalók biztonságát, mivel a hegesztés speciális szakterület, speciális előírások biztosítják. Ezek közül kiemelt szerepe van a Hegesztési Biztonsági Szabályzatnak, amely miniszteri rendeletként (143/2004. (XII. 22.) GKM) került kihirdetésre. További szerephez jutnak hegesztés biztonságát elősegítő szabványok, a hegesztők biztonsága érdekében
Jelenleg a hegesztés biztonságához kapcsolódóan nyolc előszabvány van érvényben. Az előszabványok célja, hogy az alkalmazásukon keresztül tapasztalatokat lehessen szerezni a végleges szabvány megfogalmazásához.

Szabványok a hegesztők biztonsága érdekében, MSZT hivatkozások
- MSZE 12804:2014 2. Hegesztés biztonsága. Gázhegesztő felszerelések és berendezések biztonságos kezelése
- MSZE 12805:2014 Hegesztés biztonsága. Hegesztési gázellátó rendszerek időszakos ellenőrzése és vizsgálata
- MSZE 12806:2015 Hegesztés biztonsága. Villamos hegesztés
- MSZE 12807:2015 Hegesztés biztonsága. Hegesztési gázellátó rendszerek létesítésének biztonsági szempontjai
- MSZE 12808:2014 2. Hegesztés biztonsága. Biztonsági eszközök alkalmazása gázhegesztéshez és rokon eljárásaihoz
- MSZE 12809:2014 2. Hegesztés biztonsága. Gázhegesztés eszközeinek időszakos biztonsági ellenőrzése és vizsgálata
- MSZE 12810:2014 2. Hegesztés biztonsága. Villamos hegesztő munkaeszközök ellenőrzése és vizsgálata
- MSZE 12813:2014 2. Hegesztés biztonsága. Termithegesztés
Veszélyforrások
- tűz és robbanásveszély;
- sugárzások;
- káros élettani hatások;
- mechanikai veszélyek;
- anyagmozgatásból eredő sérülések;
- leeső lángvágott elemek;
A HBSZ személyi feltételei:
A hegesztés veszélyessége az alkalmazott energiafajtából, a hegesztő berendezésekből, a használt anyagokból (hegesztendő anyag és hozaganyag, éghető és égést tápláló gázok és keverékeik), illetve a hegesztési technológiából származik. Ennek következtében kijelenthető, hogy a hegesztés veszélyes gyártási folyamat. A kockázatok csökkentése érdekében a HBSZ meghatározza a minimálisan szükséges személyi feltételeket.
A HBSZ megkülönbözteti a hegesztést önállóan vagy felügyelet alatt végzőkkel szemben támasztott követelményeket. Felügyelet alatt végzendő tevékenység a szakmunkás tanulók vagy egyéb oktatásban résztvevő személyek képzése.
A hegesztési munkákat olyan hegesztési irányítónak kell irányítania, aki legalább középfokú gépész szakirányú képesítéssel, és legalább öt éves hegesztési gyakorlattal, valamint a munkáltató részéről írásos megbízással is rendelkezik.
SZERKESZTÉS ALATT – FOLYTATÁS…
Az ÍVVILÁG – volfram.hu oldalon HBSZ rovat indult.